Daniela Kuhnová kuhnova.poradenstvi@gmail.com Osobní a manažerské poradenství certifikovaná koučka, poradkyně, manažerka, mediátorka a facilitátorka
koučink, poradenství, mediace, manažerské poradenství, párová terapie, problémy ve vztahu, řešení konfliktu, koučink online, komunikace s partnerem, pomoc se vztahem, vztah v krizi, vztahové poradenství online
koučink, poradenství, mediace, manažerské poradenství, párová terapie, problémy ve vztahu, řešení konfliktu, koučink online, komunikace s partnerem, pomoc se vztahem, vztah v krizi, vztahové poradenství online

Danuško, člověk je proto člověkem, aby se ovládal.

12.08.2023

Také máte své negativní programy z dětství, které se k vám dostaly jako dobrá rada? A řídíte si jimi? A jste na to ještě hrdí? Tak to vítejte v klubu! 

Danuško, člověk je proto člověkem, aby se ovládal.

Věta, kterou mi v dětství často opakovala moje babička.

Měla jsem ji velmi ráda, a tak jsem samozřejmě dala na to, co mi říkala.

Ovládala jsem se, neplakala jsem v situacích, které byly k pláči, když se mi něco nelíbilo, nedala jsem to najevo, když jsem byla rozzlobená, potlačila jsem své pocity.

Ovládala jsem se natolik, že jsem si přestala naslouchat a brát ohledy na své emoce i potřeby.

Babička mi totiž v dobré víře a pod vlivem rodinných generačních vzorců předala negativní program, který se tvářil jako pozitivní životní postoj a hodnota. Podpořený apelem na samotné lidství, takže neberte to vážně, že?

Každý z nás má v sobě takové negativní programy převlečené za pozitivní hodnotový kompas. Většinou nám je předal někdo, koho jsme si vážili. V závislosti na tom, nakolik tyto programy máme nahlédnuté či nikoliv, ovlivňují naše chování a přístup k různým oblastem našeho života. K partnerským vztahům, práci, výchově našich dětí, sebelásce.

Stavíme se díky nim v rodině a vztazích na poslední místo (obětavost jako hodnota), snášíme tlak a nepohodu v práci (pracovitost a zodpovědnost jako hodnota), nedovolíme hojnosti přístup do svého života (skromnost jako hodnota).

Se svými klienty pracuji na rozkrývání takových negativních programů. Většinou jsou nevědomé a dobře maskované. Pokud si je ale klient uvědomí, správně pojmenuje a uvidí, jak se díky nim chová a co to v jeho životě přináší, je to často sice první, ale naprosto zásadní krok k pozitivním změnám a narovnání komplikovaných situací, kvůli kterým za mnou přišel.

Na závěr vám předám svoji zkušenost a doporučení. A nebojte se, nejde o maskovaný negativní program.

Každý člověk má potenciál sám sobě naslouchat, přijímat se a projevovat své emoce i otevírat svůj vnitřní svět druhým lidem a sdílet ho s nimi.

Je to mnohem lepší než se celý život jen ovládat.

Přeji krásné dny, Daniela